saç dökülmesi üzerine

Saç dökülmesi ( Kadınlar ve erkekler için )

Saç dökülmesi kadın ve erkek tipi olmak üzere iki çeşittir. Ancak günümüzde kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi de saçsızlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle saç dökülmelerini kadın ve erkekler üzerinde ayrı ayrı değerlendirirken, kadının ve erkeğin farklı şekillerde saç dökülmesi sorunları yaşayabileceğini bilmek gerekiyor.

Saçın büyüme döngüsüne bakacak olursak toplam 3 fazda büyüdüğünü ve ömrünü tamamladığını görüyoruz. İlk faz büyüme Anagen fazıdır. 30 gün içerisinde ortalama 1 cm uzayan saç bu dönemi 8 yıl sürdürecektir. Sonrasında ise ikinci faz olarak degredasyon yani katagen fazına geçer. Saç köklerinin dinlenmeye ihtiyacı olduğu dönem olarak da tanımlanır. 20 gün süren ikinci faz saçın dinlenme evresine hazırlığı ile sonlanır. Son faz, 3. faz ise telogen fazıdır. 4 ay süren son faz saçın dinlendiği dönemdir.

Saç dökülmesini bu döngü çerçevesinde değerlendirmek gerekir. Saçlarınızın gerçekten dökülüp dökülmediğini fark etmeniz gerekir. Saçlarınızın doğal döngüsünde mi yoksa rutin dışında bir dökülme sorunu yaşadığını fark etmeniz bu anlamda önemlidir.

Yaşamını tamamlayan saçların dökülmesi, sonrasında yeni saçların çıkarak bu döngünün tekrar başlaması saçın serüvenidir.

Saç dökülmesinin nedenleri;

Saçlarınız nedensiz yere dökülmezler. Bahsettiğimiz fazların dışında saçın gelişim süreçlerinin yani rutinin dışında olan dökülmelerin nedenleri vardır.

1-Stres Nedenli Saç Dökülmesi
Saç sağlığını stres etkiler. Büyüme evresinde saçın sağlıklı kalma süresi düştüğünde ortada dökülme problemi var demektir. Stres insan fizyolojisinde ciddi etkilere sahiptir. Saçlarınızın da bundan etkilendiğini bilmeniz gerekir. Stresten uzak kalmayı başarmak saç sağlığı için de gereklidir.

2-Kullanılan İlaçlar Yüzünden Dökülen Saçlar
Bilinen kemoterapi ilaçları, doğum kontrol hapları ve akne ilaçları saçların dökülmesine neden oluyor. Anabolik streoidlerin saç dökülmesi üzerine etkili olduğu biliniyor. Bağımlılık yaratan ilaçların da saç dökülmesine neden olduğu ortada. Tüm bu etkilerden kurtulmak içinse saç mezoterapisi önerilmektedir.

Saç dökülmesi, saç ekimi ve tedavileri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bize sosyal medya hesaplarımızdan ve cep telefonu aplikasyonları ( WhatsApp, Viber ) ulaşabilirsiniz.

 

Lütfen Dikkat: Bu sitede yer alan bilgiler,kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmış olup,hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar.

Warning; The informations in this web site is meant to inform, in no way can be used for the diagnosis or treatment of disease.

Warnung!: Die auf dieser Seite enthaltenen Informationen dürfen in keiner Weise für die Diagnose oder Behandlung von Krankheiten verwendet werden.

2015 © Copyright - Tüm Hakları Saklıdır. TR Hair Center by Adonis