FUE Tekniği
NORMAL SAÇ DÖKÜLMESİ

Ömrünü tamamlayan her saç dökülür. Günlük ortalama 50-100 saç teli normal olarak kaybedilir. Gün içerisinde saçlara uygulanan yıkama, tarama, kurutma gibi işlemler zamanla zayıflayan saç tellerinin köklerinin gevşemesine neden olur. Sonunda saç teli düşer ve yerinde yeni bir tane yetişir. Kırık saçlar dökülen saçlardan farklıdır.

ANDROGENETİK SAÇ DÖKÜLMESİ;

Erkek tipi saç dökülmesi. Dünya da erkek ve kadınlar arasında en sık rastlanan saç dökülmesi tipidir. Bu tip saç dökülmesi genellikle 20 ila 30 yaşları arasında ortaya çıkar. İlk olarak alın ve şakaklarda başlayan dökülme üst kısımların da incelmesi ve ileri aşamada ön ve arka açıklığın birleşmesiyle devam eder. Bunda üç faktör rol oynar; bunlar hormonlar, genler ve yaşlanma. DHT (Dihydrotestosterone) vücuttaki birçok erkek hormonundan sadece biridir. DHT insanlar yaşlandıkça saç dökülmesi sebeplerinden biri olarak ortaya çıkar. Saç köklerinin küçülerek artık büyüyemez hale gelmesinde önemli bir rol oynar. Saçlarımız normalde çıkar dökülür ve yeniden çıkar. Ancak artan DHT seviyesi saçların daha az çıkmasına ve erken dökülmesine neden olur. Bilimsel araştırmalar saç kaybına neden olan genetik kombinasyonun kişilere anne ve babadan geçtiğini göstermektedir. Öte yandan ebeveynlerinde böyle bir sorun olmadığı halde saç dökülmesi problemi yaşayanlarda mevcut. Bu gibi durumlarda saç dökülmesine neden olan genetik olayın kişinin amcası ve dedesi gibi yakın akrabalarıyla da ilgisi vardır. Şanslı olarak bu durumun aksi de yaşanmaktadır. Örneğin baba kel iken kişide böyle bir sorunun olmaması gibi. Eğer genetik olarak bir sorun yok ve günlük saç kaybı 100 saç teli civarındaysa endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Normal olarak hemen her insanda yaşlanmayla birlikte saçlarda azalma görülebilir. Genetik yatkınlık, yaşam ve beslenme türü gibi faktörlerde saç dökülmesinde önemlidir. Erkek tipi saç dökülmesi erkeklerin yaşamlarının her hangi bir döneminde karşı karşıya kaldıkları bir problem. İyi haber 30 yaşında ve hala saçlarının %50 sine sahipse büyük ihtimalle tamamen kel olma gibi bir problem yaşamayacaktır. Genetik saç dökülmesini mevcut bilimsel yöntemlerle durdurmak mümkün değildir. Şu bilinmelidir ki, genetik dökülmeyi durdurabilecek mucizevi bir ürün henüz üretilmedi.

ALOPESİAREATA ( SAÇKIRAN)

Saçkıran bir veya birkaç madeni para büyüklüğünde ( 2,5 cm kalibreli ) dairesel bir alanda saçların dökülmesi ve yerine yeni saçların çıkmaması durumudur. Çoğunlukla genç ve orta yaşlı yetişkinlerde görülür. Bazı özel tedavi yöntemleri uygulansa da genellikle zamanla kendiliğinden düzelir.

Saçkıranın sebebi nedir?

Saçkıran bağışıklıkla ilgili bir hastalıktır. Saçkıranda; saç köklerinin etrafında mavcut olan lenfosit denen hücreler sitokin denilen kimyasallar salgılamaya başlar ve buda saç kaybına neden olur. Saçkıran bir ailede birden fazla kişi üzerinde görülebilir. Saçkıran bulaşıcı değildir. Saçkıran fiziksel olarak bir rahatsızlığa neden olmaz ancak psikolojik olarak kişiyi etkiler.

FİZYOLOJİK SAÇ DÖKÜLMESİ
Gebelik ile bağlantılı olan saç dökülmesi doğum sonrası dönemde genellikle görülür. Hamilelik sırasında saç telleri normalden daha çok dinlenme fazına girer, ancak kellik yada büyük çapta bölgesel kayba neden olmaz ve genlikle 3-4 aydan sonra iyileşir. Eğer gebelik esnasında olması gerekenden fazla saç kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız buna vitamin ve mineral eksikliği neden olmuş olabilir. Saç dökülmesinin yoğun olduğu dönem doğumdan sonra ki 3 aylık dönemdir. Gebelik döneminde hormonal dengenin değişmesi saç dökülmesini beraberinde getirebilir ancak doğumdan sonra hormonların normale dönmesiyle birlikte saç döngüsü de normale dönecektir. Doğumdan sonra ani saç kayıpları da yaşanabilir ancak dediğimiz gibi bunlar geçicidir ve en geç 6-12 aylık süreçte normale dönecektir.

Hormonal değişimlerin yaşandığı hemen her durumda saç dökülmesi görülmesi muhtemeldir.
Bu durumlar;

– Doğum kontrol hapları
– Bebeğin kaybedildiği doğumlar
– Hormonal bozukluklar

STRES KAYNAKLI SAÇ DÖKÜLMESİ ( Telogen Effluvium ) :

Ani veya şiddetli fiziksel ve duygusal durumların neden olduğu saç dökülmesi tipidir. Stres saçın dinlenme süresini kısaltır ve bu da saç kaybına neden olur. Sevilen birinin ölümü ardından duyulan derin üzüntü gibi yoğun stres altında olunan dönemlerde ortaya çıkan saç dökülmesi steres kaynaklı saç dökülmesidir. Normal şartlarda bir greftten ortalama 3 saç teli çıkmaktadır. Bu saç tellerinin fazları farklıdır yani biri genç evrede iken diğeri orta evrede bir diğeri ise olgunluk evresindedir. Örneğin banyo esnasında dökülen saçlar ömrünü tamamlamış olgun evrede ki saç telleridir. Olgun saçlar dökülür ve yerine yeni saç telleri çıkarak devam eder. Problem dökülen tellerin yerine yenilerinin çıkmaması ile başlar. Büyük psikolojik sıkıntılardan sonra bazı cilt problemlerinin ortaya çıktığı bilinen bir durum. Ciltte oluşan yaralar ve saç dökülmesi gibi durumlarda kişinin psikolojik sıkıntısı derinleşebilir ve devamında psikososyal olumsuzlukları da beraberinde getirebilir.

ANAJEN EFFLUVİUM
Radyasyon yada diğer kimyasal etkiler nedeniyle ortaya çıkan saç kaybı şeklidir. Bu evrede kıl kökleri olgunluk ve ya dinlenme dönemini atlar. Saç kaybı 1-3 hafta gibi kısa süre içinde ve ani olabilir. Çoğunlukla kemoterapi ve ya radyo terapi alan kanser hastalarında ortaya çıkan dökülme tipidir. Kemoteapinin neden olduğu anagen effluvium da saçlar çoğunlukla geri gelir. Ancak radyoterapi nedeniyle dökülen saçların geri gelmesi neredeyse imkansızdır. Anagen Effluvium içerisinde saçlar dinlenme/ olgunluk fazına girmez ve kısa sürelerde ani saç kayıplarına neden olur.

Lütfen Dikkat: Bu sitede yer alan bilgiler,kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmış olup,hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar.

Warning; The informations in this web site is meant to inform, in no way can be used for the diagnosis or treatment of disease.

Warnung!: Die auf dieser Seite enthaltenen Informationen dürfen in keiner Weise für die Diagnose oder Behandlung von Krankheiten verwendet werden.

2015 © Copyright - Tüm Hakları Saklıdır. TR Hair Center by Adonis