doğal saç dökülmesi.

Doğal Saç Dökülmesi 

Doğal saç dökülmesinin bulguları genellikle aynı olmasına karşın nedenleri çok çeşitlidir. Doğal saç dökülmesinin nedenleri çok karmaşık ve kişiden kişiye çok çeşitlilik gösterir ama doğal saç dökülmesinin en önemli nedeni genellikle aileden alınan genetik özelliklerdir. Bu genetik özellikleri sadece ebeveynlerle sınırlandırmak mümkün değildir maalesef. Bu genetik özellikler kalıtımsal olarak dededen, dayıdan ya da amcadan da alınmış olabilir.

Elbette bazı hastalıklar veya enfeksiyon gibi durumlar örneğin tiroid bezlerinin oluşturdu koruma kalkanında oluşan bazı sorunlarda saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda profesyonel bir tanı çok önemlidir. Bu hizmeti doğal saç dökülmesi, saç ekimi ve tedavileri gibi alanlarda uzman olan cilt doktorlarından ve ya saç ekimi kliniklerinde hizmet vermekte olan uzman doktorlardan alabilirsiniz. Tr Hair Center’da konsultasyan hizmeti ücretsiz olarak verilmektedir.

 

Doğal Saç Dökülmesi;

Her insan günlük ortalama 70 ila 100 saç teli kaybeder. Bu tarz saç dökülmesi normaldir çünkü dökülen saçların yerine yenileri büyümektedir. Doğal saç dökülmesi ve yenilenebilir olmayan bu nedenle saçların seyrelmesine neden olan saç dökülmesi arasında kademeli bir sınır vardır. Normal saç dökülmesi olan bir saçta günlük ortalama 100 saç telinin dökülmesi sorun teşkil etmez ancak eğer bu dökülme belli bir alanda yoğunlaşıyor ise bu doğal saç dökülmesinin başlangıcı ve ya bir rahatsızlığın başlangıcı olabilir. Bu nedenle bir an önce doktora başvurmakta fayda var.

Saç Dökülmesi Tipleri;

Yeri gelmişken saç dökülmesi tiplerine bu makalede de yer vermek istiyoruz. Gerçekten aşağı yukarı 10 çeşit saç dökülmesi tipi mevcut. Bunlar; Alopesi Aktinik, alopesi mekanizması, alopesi seborroica, alopesi mukoza, alopesi parvi maculata, alopesi senilis, alopesi specifia, Alopesi konjenita, telojen, alopesi areata ve androgenetik alopesi. En sık rastlanan iki saç dökülmesi tipi ise genetik saç dökülmesi (Alopecia androgenetica) ve talojen saç dökülmesidir (telogenes Effluvium).

Genetik Saç Dökülmesi (Alopecia androgenetica)

 En sık rastlanan doğal saç dökülmesi nedeni genetik dökülmedir. Kalıtımsal saç dökülmesinin en önemli nedeni ise erkeklik hormonu olarak da adlandırılan testosterondur yani Steroid hormon dihidrotestosteron (DHT). Genetik saç dökülmesinde kafa derisinde çok miktarda DHT bulunur. Kalıtımsal mirasımızda saç kökleri eğer bu hormona karşı çok dirençli değilse bu da zamanla saçların yaşam döngüsünün giderek kısalmasına ve dolayısıyla kelliğe neden olacaktır.  Yani saçları dökülmüş olan bir kişi ile dökülmemiş kişi arasında ki fark saç foliküllerinin sayısı değildir. Fark şudur ki saç dökülmesi yaşayan kişinin saç yaşam döngüsü çok kısalmış ve çıkmakta olan cansız saçlar gözle görülmeyecek noktaya gelmiş. Bunun devamına ise kökler tamamen ölür.

Kafanın arka kısmında yer alan saçlar ise bu hormona karşı oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle bu bölgedeki saçlar dökülmez ve ileride planlanabilecek bir saç ekimi operasyonu için donör bölge olarak adlandırılır. Bu saçlar daha sonra ekildikleri yerde de örneğin kafanın üst kısmında dökülmeden yaşamaya devam ederler.

Talojen Saç Dökülmesi (telogenes Effluvium)

Yaygın saç dökülmesi, diffuse Alopezie yada telogenes Effluvium olarak adlandırılan saç dökülmesi tipinde ise sadece belli bir bölgede ki saçlar değil kafada ki saçların tamamı dökülmektedir. Bu tip saç dökülmesi kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Talojen saç dökülmesinin nedenleri arasında; hormonal değişimler, tiroid rahatsızlıkları, demir eksikliği, stres yada enfeksiyonlar sayılabilir. Bu tip saç dökülmelerinde mutlaka dermatologlara muayene olunması gerekmektedir.

Lütfen Dikkat: Bu sitede yer alan bilgiler,kişileri bilgilendirmek amacıyla yazılmış olup,hiçbir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar.

Warning; The informations in this web site is meant to inform, in no way can be used for the diagnosis or treatment of disease.

Warnung!: Die auf dieser Seite enthaltenen Informationen dürfen in keiner Weise für die Diagnose oder Behandlung von Krankheiten verwendet werden.

2015 © Copyright - Tüm Hakları Saklıdır. TR Hair Center by Adonis